Město by mělo umět lidi trochu popostrčit

Město by mělo umět lidi trochu popostrčit

29.9. vyšel v Mladé Frontě DNES rozhovor s lídrem Jindřichem Čermákem, který vám nyní přinášíme. Rozhovor vedla Jana Plechatá

Zcela poprvé samostatně se chce do karlovarského zastupitelstva dostat Česká pirátská strana. Do jejího čela se postavil politolog a koordinátor Eurocentra Karlovy Vary Jindřich Čermák. Navázat chce na úspěchy Pirátů v kraji i republice. Nejmladšího lídra a druhou nejmladší kandidátku v krajském městě vyslali do předvolebního boje karlovarští Piráti. Věří ale, že nejsou stranou jen pro mladé lidi, ačkoli cítí, že potenciál je v jejich případě značný. „Ukazují nám to i různé průzkumy. Takto generalizovat by ale byla ohromná škoda, protože jsme pro všechny, kdo chtějí ve Varech dobře žít,“ říká jednička kandidátky Jindřich Čermák.

Baví se s vámi i starší lidé?

V kontaktní kampani nás letos, stejně jako vloni, ohlas starších voličů neuvěřitelně překvapil. Zastavují se u nás a fandí nám.

Vy sám jste v komunálních volbách kandidoval už několikrát, nikdy jako lídr. Je to velká změna?

Je to větší tlak, větší zodpovědnost za výsledek. Máme opravdu dobrý tým a nedělám všechno sám, tradičně nejsilnější jsou Piráti v tom, že skvěle fungují jako parta. Myslím si, že máme 35 výborných kandidátů, spousty dalších dobrovolníků, takže v tom je naše síla.

Takže podle vás není nevýhoda, že vás nikdy jako lídra neviděli?

Myslím si, že ne. Někdy to může být spíše výhoda.

Piráti se do karlovarského zastupitelstva snažili poprvé dostat v roce 2014 v poměrně široké koalici s hnutím O co jim jde?!, KDU-ČSL a Stranou zelených. Teď jdou samostatně. Znamená to, že jim vyrostlo sebevědomí?

Tak to každopádně. Jsme třetí nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně, podle průzkumů občas i druhou nejsilnější v preferencích, takže sebevědomí musíme mít.

Piráti zaznamenali úspěch v posledních komunálních volbách hlavně v Mariánských Lázních, poté se stali také součástí krajské koalice. Co byste teď považoval za úspěch v Karlových Varech?

Tak samozřejmě to, že volby vyhrajeme. Jinak bych za vynikající úspěch považoval zisk kolem 15 procent hlasů a šesti nebo sedmi mandátů.

Kde byste se viděli raději – v opozici či koalici?

Nebráníme se určitě práci v koalici, nicméně nemusíme do ní chodit za každou cenu. Stanovíme si určité podmínky a programové priority. Pokud je koaliční partneři splní, můžeme se bavit dál.

Vidíte už teď s někým určitý koaliční potenciál?

Názorově blízko máme k více stranám a já jsem už během kampaně zaslechl varianty koalice asi se všemi stranami. Spíš bych otázku trochu otočil a řekl, že dopředu můžeme vyloučit koalici s KSČM a SPD. Zbytek je opravdu na jednáních.

Piráti spolupracují v krajské koalici s hnutím ANO a tehdejší SPO, která šla do krajských voleb s SPD. Nebojíte se, že vám to voliči vyčtou?

Řada lidí nás za to trochu kritizovala, nicméně krajské i komunální koalice jsou trošku jiné než ty celostátní, neboť se v nich tolik neřeší celorepublikové systémové problémy. Myslím, že vzhledem k tomu, jaké byly po krajských volbách možné varianty, tak vzniklá koalice není nejhorší možná.

V Karlových Varech nyní máte pět hlavních programových tezí. O kterou vám jde především?

Jde nám o všechny. Je to docela jednoduché. Pokud se má město dobře rozvíjet, musíme všechny programové priority postupně naplňovat.

To ale v koalici ne vždy funguje.

Vím, je to takový ten ideál, pokud bychom získali 18 mandátů a nemuseli sestavovat koalici. Pokud bychom se zaměřili na naše první cíle, tak klasickými pirátskými tématy jsou zapojení občanů a lepší správa města, tedy například digitalizace či participativní rozpočet.

A ostatní oblasti, jako je tvář města, zjednodušení života?

I to souvisí s digitalizací. Pokud člověk nemusí chodit s každým papírem na magistrát, tak je to zjednodušení života. Někdy opravdu upřímně lituji místní podnikatele za ta neuvěřitelná byrokratická břemena.

Cílíte prostřednictvím zapojení občanů i na vznik širší občanské společnosti?

Ano, jde nám o rozvoj komunity. Myslím si, že rolí města by mělo být to, aby lidi trochu popostrčilo. Tlak zdola není tak silný, ale přitom ve spoustě čtvrtí existují různé iniciativy, ať už v Tuhnicích, Čankově, Olšových Vratech, Sedleci. Jsou to neuvěřitelně aktivní lidé, kteří chtějí pořádat akce, budovat tam komunitu, a úlohou magistrátu by mělo být co nejvíce je podporovat. O co jiného by se mělo město snažit, než aby lidé byli co nejaktivnější?

Město jim podle vás spíše brání?

Nebrání, nicméně podpora není taková, jaká by mohla být. Finanční tam dejme tomu je, ač jde o pár tisíc, spíš by ale mělo jít o pomoc administrativně byrokratickou, tedy nebránit lidem v pořádání různých akcí nebo konzultovat s nimi vznik osadních výborů, který si museli obyvatelé Tašovic horko těžko vydupat.

Co považujete za největší problém Karlových Varů?

Je jich řada. Ukazuje se, že máme velmi zanedbanou infrastrukturu, například mosty, lávky, ale i různé silnice či chodníky. Chodník z Růžového Vrchu na Sedlec chybí řadu let, přestože je již dlouho slíbený. Dalším problémem jsou takové ty detaily při stavbách a opravách, které se zanedbávají – například na Moskevské je něco jako cyklopruh na neopraveném chodníku, uprostřed sloupky vedení. Je to absurdní. V čem ale vidím zásadní problém, je špatná informovanost občanů, která vyvolává různé kauzy.

Například?

Ať už je to IDT, krematorium, nebo restaurace na Rolavě, všechny tyto kauzy způsobilo to, že město občany nedostatečně informovalo a nebavilo se s nimi o tom, co má vzniknout. Konkrétně třeba v případě krematoria současná rada nejprve v roce 2016 tvrdila, že se opraví a bude mít dvě pece. Teď máme rok 2018 a najednou z toho není nic. Osobně nedokážu posoudit, zda má být krematorium na nynějším místě, ale nikdy se neuskutečnila žádná veřejná diskuze o tom, jestli ho tam lidé opravdu chtějí. Spousta dlouholetých obyvatel z Růžového Vrchu nám říká, že jim tam vůbec nevadí a nikdy s ním neměli problém.

Piráti ale v létě hlásali, že nebudou jen kritizovat. Co byste vyzdvihli?

Určitě se povedl výběr ředitele Kanceláře architektury města. Jejího ředitele, tedy pana architekta Kroppa, vybrala neuvěřitelně šťastná ruka. Vytvořil smysluplný tým a vypadá to, že kancelář bude fungovat, jak by měla.

Jedním z jejích současných úkolů je i budoucnost Vřídelní kolonády. Věříte jí?

Nejlepším řešením by měla být otevřená architektonická soutěž, kterou v roce 2016 schválilo zastupitelstvo. Teď je rok 2018. Je pro nás trochu nepochopitelné, že vedení města ještě nemá hotové zajímavé projekty. Pokud by jednalo podle usnesení, soutěž by nyní vrcholila.

A existují nějaké hotové projekty, na které byste rádi navázali?

Určitě bychom chtěli dál rozvíjet tuto kancelář a minimálně rozvíjet to, co se v současné době, tedy před volbami, buduje. To znamená inteligentní zastávky MHD. K tomu jsou ale potřeba i otevřená a veřejně dostupná data z dopravního podniku. Kdokoli by si je pak mohl stáhnout a použít. Například v Brně parta nadšenců vytvořila aplikaci, která umožňuje sledovat v reálném čase pohyb MHD, a to jen díky otevřeným datům. Teď jim funguje něco, co může mít prospěch pro všechny, a my na to budeme klást důraz. Budeme také podporovat a rozvíjet systém sdílení kol. I to je věc, kterou by mnozí ocenili.

Profil

Jindřich Čermák

  • narodil se v Karlových Varech, vystudoval Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, obor Politologie a mezinárodní vztahy
  • v letech 2008- 2010 pracoval na ministerstvu vnitra v odborech, které se věnovaly efektivnějšímu řízení veřejné správy. Nyní působí jako regionální koordinátor informačních aktivit o Evropské unii Eurocentra Karlovy Vary
  • v letech 2001-2009 byl členem ČSSD, za kterou v letech 2002 a 2006 kandidoval v karlovarských komunálních volbách. Se sociální demokracií se rozloučil poté, co otevřeně kritizoval Jiřího Paroubka, odehrála se tzv. karlovarská losovačka a ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví EU. Poté se zapojil do formování hnutí O co jim jde?!
  • členem České pirátské strany se stal na jaře 2018
  • mezi jeho koníčky patří literatura, filmy, moderní dějiny a deskové hry

Karlovarští Piráti

  • Poprvé kandidovali do zastupitelstva Karlových Varů v roce 2014 společně s hnutím O co jim jde?!, KDU-ČSL a Stranou zelených. Uskupení získalo 7,41 procenta hlasů a 3 mandáty. Dva připadly O co jim jde?!, jeden KDU-ČSL. Zatímco O co jim jde?! jsou v současné době v opozici, KDU-ČSL je koaličním partnerem.
  • Ve volbách do krajského zastupitelstva v roce 2016 získala Česká pirátská strana 5,46 procenta hlasů a 3 mandáty. Jeden z nich patří i karlovarskému Pirátovi Josefovi Janů. Ten se stal krajským radním pro oblast regionálního rozvoje a informatiky.
  • Do podzimních voleb jdou karlovarští Piráti s pěti tezemi, a to zapojení občanů a informovanost, zjednodušení života, lepší práva města, rozvoj komunity a tvář města.

Foto: Václav Šlauf, MAFRA


Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu